czwartek, 26 czerwca 2014

MAŁOSOLNE OGÓRKI

Małosolne ogórki, mniam czekam sezon ogórkowy z utęsknieniem. A gdy już nadejdzie lato jem je na okrągło. Niby przepis klasyczny, a jednak każda gospodyni ma swoje metody. Jedni proponują zalewać wodą z kranu, inni wrzątkiem a jeszcze inni przegotowaną wystudzoną wodą . Postanowiłam sprawdzić jak to z nimi jest i zrobiłam wszystkie 3 wersje za jednym razem. I co się okazało? Otóż wszystkie trzy słoiczki z ogórkami wyszły pyszne. Każdy smakował wyśmienicie. Jedynie te zalane wrzątkiem były odrobinę kwaśniejsze.
                                                                
Mój przepis na ogórki małosolne jest prosty:
|
1 kg ogórków gruntowych najlepiej z własnego ogródka nie nawożonych ( gdyż nawożone niestety ciężko się kiszą, wybierajmy odmiany te z białymi końcówkami a nie mocno zielone)
na 1 l wody daję 1 płaską łyżkę soli kamiennej
1główka polskiego czosnku z fioletowym ubarwieniem
1-2 gałązki kopru z nasionami
1-2 listki z czarnej porzeczki lub chrzanu

Ogórki oczyszczamy, ja obcinam też końcówki,  w słoiku na dnie układamy gałązkę kopru i warstwowo przekładamy ogórki obrany czosnek, liść porzeczki. Na górze przykrywamy wszystko gałązką kopru i czosnkiem. Tak przygotowane ogórki zalewamy roztworem wody i soli.Słoik przykrywam pokrywką lub talerzykiem ( nie zakręcam ). Po 24-48 godzinach zbieram delikatnie pianę, nie naruszając procesu kiśnięcia.A gdy są juz gotowe brakuje tylko wypieczonego w domu chleba i pysznego smalcu. SMACZNEGO!

                                                                          

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz