Pewnie już większość z Was zauważyło, że cukier waniliowy wcale nie jest waniliowy tylko wanilinowy. Niestety koszty produkcji cukru waniliowego są bardzo wysokie, producenci poszli na łatwiznę i zamienili prawdziwą wanilię na syntetyczną wanilinę. Czym jest wanilina?
Wanilina otrzymywana jest syntetycznie na dużą skalę i stosowana w przemyśle spożywczym i kosmetycznym jako związek zapachowy.
U osób wrażliwych może wywołać podrażnienia skóry, egzemę, zmiany pigmentacji i kontaktowe zapalenie skóry. Znajduje się w rejestrze NIH niebezpiecznych związków chemicznych.
Ja już dawno odeszłam od kupowania cukru wanilinowego. Wolę ten z prawdziwą wanilią domowej produkcji. Wprawdzie trzeba się przyzwyczaić do intensywności zapachu i smaku, bo niestety cukier wanilinowy ze sklepu zapisał się w naszej pamięci. Zapewniam jednak, że desery wykonane z prawdziwym cukrem waniliowym są nie do porównania.
1 kg cukru
3-4 laski wanilii
Laski wanilii delikatnie nacinamy i nożem wyciągamy miąższ. Miąższ mieszamy z cukrem i przekładamy do szczelnego słoika. Wkładamy też laski. Słoik szczelnie zamykamy i odstawiamy w ciemne miejsce i odstawiamy na min 14 dni.
niedziela, 23 listopada 2014
CUKIER WANILINOWY KONTRA CUKIER WANILIOWY
Subskrybuj:
Komentarze do posta
(
Atom
)
Idą święta ... zrobiłam wielki słój 3 litrowy z białego cukru. 1 słoik z brązowego (1l) i z cukrem pudrem też 1 słój litrowy.
OdpowiedzUsuńJuż prawie wcale nie używam tej waniliny :(
Robię też ekstrakt (macerat) waniiowy
Pozdrawiam
Szkat
TRZEBA SIE DO NOWEGO SMAKU PRZYZWYCZAIĆ- ALE UCZYMY SIĘ ;-)
OdpowiedzUsuńCukier waniliowe? Pierwsze słyszę,a le to możne dlatego, że nie słodzę :D Cukier to biała śmierć i lepiej sobie go ograniczać :)
OdpowiedzUsuńOj tak, zgadzam się z Tobą Patrycja. Kiedyś słodziłam bardzo dużo. Odkąd zaczęłam mieć ogromne problemy z zębami staram się go bardzo ograniczać, bo nie tylko zęby, ale mój organizm bardzo na tym ucierpiał ;)
OdpowiedzUsuń