niedziela, 25 czerwca 2017

CHLEB OMEGA Z NASIONAMI CHIA I SIEMIENIEM LNIANYM


Cudowny chleb z kwasami omega. Smaczny chrupiący i mega zdrowy.


Składniki na 1chleb (foremka 30cm x 11cm):
3 szkl. letniej wody
1 szkl. czynnego zakwasu
1,5 g drożdży
1 łyżka roztopionej margaryny OPTIMA OMEGA 3

 1 dużą łyżkę cukru
2  łyżeczki soli
2 łyżki nasion Chia
2 łyżki siemienia lnianego

1 garsć drobno tłuczonych orzechów włoskich
2,5 szkl. mąki orkiszowej pełnoziarnistej
2,5 szkl. mąki razowej żytniej typ 750


Margaryna Optima Omega do smarowania.

W misce mieszamy  1 szklankę wody, zakwas Tu przepis, 2 szklanki  mąki żytniej. Po dokładnym zmieszaniu odbieramy 3 łyżki do słoiczka i wstawiamy do lodówki ( jest to zakwas na następny chleb). Następnie w pozostałej szklance wody rozpuszczamy drożdże, dodajemy rozpuszczoną margarynę OPTIMA OMEGA , cukier i sól i łączymy to z częścią wymieszaną z zakwasem. Margaryna utrzyma odpowiednią wilgoć ciasta.  Dodajemy 2,5 szklanki mąki  orkiszowej, 0.5 szklanki mąki żytniej i prażone ziarna i orzechy. Gdy ciasto jest wyrobione (ja wyrabiam robotem), przekładamy do foremki  30x11cm, wilgotną ręką wyrównujemy i wygładzamy , można delikatnie posypać nasionami sezamu (nieprażonymi).

  

Odstawiamy na 3 do 4 godzin do wyrośnięcia pod przykryciem w ciepłe miejsce.Ciasto powinno być bardzo gęste o klejącej konsystencji. 
 Po kilku godzinach, gdy  chleb już wyrósł wkładamy go do rozgrzanego piekarnika do 230 stopni na dno piekarnika wkładamy naczynie z wodą.W tej temperaturze pieczemy około 15 minut .


Po tym czasie zmniejszamy temperaturę do 200 stopni i wyjmujemy naczynie z wodą. W tej temperaturze pieczemy jeszcze około 40-50 minut. Kilka minut przed zakończeniem pieczenia wyjmujemy chleb z blachy i zostawiamy w piekarniku już bez blachy jeszcze na 5 minut.


Podajemy z margaryną OPTIMA OMEGA 3.  Smacznego!

 
Optymalny wybór na piknik

1 komentarz :