piątek, 5 grudnia 2014

KARPATKA

Tradycyjna karpatka. Jest to jedno z najłatwiejszych ciast. Pieczone przeze mnie na margarynie (staram się zawsze unikać jej i zastępuje masłem , ale w tym  przypadku nie można tego uniknąć). Muszę przyznać, że bardzo je lubię.

Składniki na blachę 30 x 25 cm

2 szklanki wody (2 x250ml)
1 kostka margaryny
2 szklanki przesianej mąki
6 jajek

Krem:

3 niepełne szklanki mleka
2 budynie
1 łyżka mąki
1/2 szklanki cukru
1 kostka masła


Przygotowanie ciasta:
W rondelku doprowadzamy do wrzenia wodę z margaryną. Gdy woda gotuje się wrzucamy do niej mąkę i cały czas ucieramy gałką.  Ucieramy do tego momentu, aż ciasto będzie gładkie i będzie odchodziło od garnka. Po tym czasie zdejmujemy z ognia i pozostawiamy do wystygnięcia. Do letniego ciasta wbijamy powoli  po jednym jajku i ucieramy je na gładką masę. Ciasto dzielimy na dwie części. Każdą część rozsmarowujemy na  wyłożoną papierem do pieczenia blachę. Pieczemy  10 minut w rozgrzanym do 220 stopni piekarniku. Po tym czasie zmniejszamy temperaturę do 200 i pieczemy jeszcze około 20 minut. Tak samo postepujemy z drugą częścią ciasta.

Przygotowanie kremu.

Budyń gotujemy na mleku tak jak na opakowaniu, dodając mniej mleka i mąkę. Ugotowany  odstawiamy do wystygnięcia. Ucieramy masło na puszysta masę, dodajemy po łyżce budyniu i cały czas ucieramy.
Tak przygotowanym kremem przekładamy oba ciasta. Wierzch posypujemy cukrem pudrem.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz